Színház az egész világ

Ebben a hónapban az Egri Csillagok Musicalről fogok írni. Sajnos élőben még nem volt szerencsém megtekinteni, és a vírushelyzet miatt erre most várnom kell.

2021.03.-04.


Az Egri Csillagok című musical Gárdonyi Géza regénye alapján készült. A darab zeneszerzője Várkonyi Mátyás. Érdekesség, hogy a film rendezője Várkonyi Zoltán, tehát a Várkonyi név mindkettőben felbukkan. Ősbemutatójára a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon került sor 1997. július. 18-án. Azóta már 50 helyszínen több, mint kétszázezer néző látta.

A darab cselekményét nem hiszem, hogy be kell mutatnom, hiszen ez egy olyan történet, amellyel mindenki találkozott akár felnőtt, akár gyerekkorában. Bornemissza Gergely harca áll középpontjában. Harcol gyermekkori szerelméért, Vicáért, és harcol a magyar függetlenségért. A mű a fejlődő, korszerű emberre helyezi a hangsúlyt. A török elfoglalja Budát, Cecey pedig lánya, Veca kezét Gergő helyett inkább Hegedűsnek ígéri. Természetesen Gergelynek sikerül őt megszöktetnie, és boldogan élnek egészen a egri csatáig. Ebben a csatában ugyanis Gergőnek is harcolnia kell. Eközben Jumurdzsák, a Dervis bég, elrabolja Bornemisszáék fiát, hogy visszakapja amulettjét. Azt pedig, hogy hogyan végződik a mű, mindenki tudja.

A darabot az Arénában is meg lehetett tekinteni, Moravetz Levente rendezésében. Aki pedig még nem látta, annak ajánlom a 2021. augusztusi előadást az Egri várban.


Forrás
https://szinhaz.org/zenes-szinhaz/musical/2019/04/21/moravetz-levente-rendezeseben-erkezik-az-egri-csillagok-musical-az-arenaba/ 

2021.04.10.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Egri_csillagok_(musical) 

2021.04.10.

https://www.jegy.hu/program/varkonyi-beres-egri-csillagok-a-nagy-musical-103110

2021.04.10.

https://www.programturizmus.hu/ajanlat-egri-csillagok-musical.html 

2021.04.10.


Ebben a hónapban igazi meglepetésem van!

Az a megtiszteltetés ért, hogy Tassonyi Balázs színésszel készíthettem egy interjút a Godspell című előadással kapcsolatban.

2020.12.


L: Hallottál már a darabról mielőtt megkaptad a szerepet?

B: Igen. A Spirit Színházban játszották a darabot, onnan hallottam róla, illetve egy dalát magam is énekeltem már évekkel a bemutató előtt. 

L: Milyen módon készültél fel a szerepre? 

B: A szerepre való felkészülés összetett, és minden darabnál más. Hol tudatos, hol nem. Ebben az esetben, mivel ez egy erős ensemble játék, fontos volt, hogy nem egymást elnyomva, hanem kiegyensúlyozottan alakítsuk a darabot és benne magunkat, illetve a viszonyrendszereket és azok átalakulását. Ehhez pedig az kellett, hogy eleresszem magam és hagyjam, hogy elkapjon a "flow". Ezt az utat egyengette Somogyi Szilárd rendező. Így születtek meg a darab karakterei és ezen belül Jézus is.


L: Mennyire tudtál azonosulni a karaktereddel?

B: Elégedetlen típus vagyok, így nem tudom azt mondani soha, hogy teljesen. Jézussal amúgy is nehéz. Sok szempontból megfoghatatlan, aki mondja és mondja a példabeszédet és a tanulságot. Talán ezen okokból lehetett, hogy erősen magamból táplálkoztam. Jobban, mint a többi előadásom esetén. Nem erőltettem, nem küzdöttem át magamon egy valamilyen karaktert, hanem megpróbáltam az ösztöneimre hallgatni, az emberi vonalat megfogni és úgy összetartani és ösztönözni, tanítani ezt a kis csapatot, akiket a darab szerint kiválasztottam.

L: Ha választhatnál, melyik szereplő lennél szívesen a darabból?

B: Júdás. Ki más? Szeretünk negatív karaktereket játszani, mert feltűnően mutatható a pálfordulás, a megbánás és az ezzel járó kiszolgáltatottság. Ha ez sikerül, akkor erős katarzis tud születni belőle.


L: Melyik dal fogott meg a legjobban és miért?

B: Nagyon szeretem a megjelenésemkor megszólaló dalt. Ez az első olyan pillanat a darabban, mikor megszólítunk valakit, aki soha nem jelenik meg a színen, mégis erősen befolyásolja a történetet. Ő pedig nem más, mint Isten. Igazából ez egy monológ hozzá, egy fohász, mely arra kéri az Atyát, hogy védjen meg minket. Jézus szemszögéből ez nem más, mint egy invocatio, egy segítségkérés. Fontos pontja a darabnak.


L: Úgy hallottam Erdélyben is előadtátok ezt a musicalt. Tudnál erről mesélni egy kicsit?

B: Az erdélyi turné nagyon jó élmény volt. Kellemes vendéglátás, hangosan tapsoló közönség és remek csapatépítő tréning. Ezek jutnak eszembe, pedig betegen indultam neki a turnénak. Az odautat hátul végig aludtam a buszon, de mire megérkeztünk minden bajom elmúlt. Jót tesz egy darabnak egy turné. Más aspektusban vizsgál az ember egy előadást, új gondolatok születnek, amikor változik a megszokott helyszín. 

L: Melyik szerepedre vagy a legbüszkébb?

B: A legbüszkébb? Jó kérdés. Inkább úgy tudnám megfogalmazni, hogy melyik előadás volt eddig a legnagyobb hatással rám. Erre egyértelműen tudok válaszolni, a Titanic. Ízig-vérig beleástam magam a történetbe. Harold Bride karakterét is nagyon szerettem Szegeden, Henry Etchest is imádom Veszprémben. Mindenki létező személy, éppen ezért sokat lehet róluk olvasni. Inspirál, amikor egy színház kutatómunkával társul. Büszke is vagyok magamra ezt a darabot illetően.

L: Hogyan befolyásolta az életedet mint színésznek a koronavírus?

B: Sajnos nagyon. Egy-két felvételen kívül szinte alig művelhetem a hivatásom. A facebook oldalamon nemrég erről írtam egy hosszú posztot, hogy mennyire rossz ez a helyzet. Nyilván anyagilag sem túl fényes a szituáció, de a lelki része a legnehezebb. Szerelmem a színház és nehéz elfogadni, hogy egy instabil szektorról beszélünk. Sajnos olyan gondolatok is szoktak kavarogni bennem, hogy találni kellene valami fixet, állandót és biztonságosabbat, csak ezáltal csorbulna a művészi része az életemnek, vagy félek tőle, hogy meg is szűnne. Egyelőre ez csak gondolati síkon létezik, remélem, jobb lesz a helyzet és nem kell a tettekig fajulni ezt a témát illetően. Sok ötletem van, B, C, D terveim, de első helyen még mindig a színház van töretlenül. Nem gondoltam, hogy valaha erről fogok eszmefuttatást végezni, és ezt látni, elfogadni rendkívül nehéz feladat.

Köszönöm szépen az interjút!


Forrás

http://www.vasutaszeneiskola.hu/galeria?g=65 

2020.12.13.

http://www.vasutaszeneiskola.hu/galeria?g=88 

2020.12.13.


A hónap darabja a Pál utcai fiúk.

2020.11.


A Pál utcai fiúk egy Marton László által rendezett, két felvonásos darab, amelyet a Vígszínházban tekinthetnek meg. 


Eredete:

Az első bemutató 2016. november 5-én volt. A darabot a jól ismert Molnár Ferenc által írt regény inspirálta. A dalszöveget író Geszti Péter szerette volna első körben megszerezni a jogokat, majd miután sikerrel járt, megkereste Dés Lászlót (zene), Grecsó Krisztiánt (szövegkönyv) és a már általam említett Marton Lászlót, és közösen megalkották a regény zenés színpadi adaptációját. A szöveghez Török Sándor átdolgozását is felhasználták. A kész darab nem igazán követi a musical hagyományos világát, inkább kicsit a dzsungel könyve eredetiségére hajaz. Az, hogy a Vígszínházba játszák-e, nem is volt kérdés.



Rövid ismertető:

Szerintem mindenki ismeri a történetet, a darab sem sokban tér el tőle. A fiatal diákok próbáljak megvédeni a Grundot a vörösingesek ellen. A három főbb szereplő Nemecsek Ernő, Boka János és Áts Feri. A csapat élén Boka áll, aki bátran és okosan vezeti a Pál utcai fiúkat. A legalacsonyabb rangon Nemecsek Ernő van, aki a csapat legfélénkebb, legtörékenyebb tagja. Áts Feri pedig a vörösingesek vezére, aki minden áron szeretné megszerezni a Grundot. Persze ezen kívül feltűnik még Csónakos, Geréb és a Pásztor-testvérek is. Amikor Nemecsek, Csónakos és Boka elmennek kémkedni a vörösingesekhez, hogy megtudják, mikor és hogyan támadják meg a Grundot, rájönnek, hogy van köztük egy áruló, Geréb. Nemecsek halált megvető bátorsággal tér vissza a Füvészkertbe, ahol leleplezi Gerébet, majd a két Pásztor megfürdeti a hideg vízben. Bár a történet végére sikerül megakadályozni a Grund elvesztését, Nemecsek Ernőt sajnos elveszítjük.



Korosztály: 

Minden korosztály számára ajánlom, egy rendkívül jó családi program lehet akár kisgyermekes családoknak, akár kamaszoknak. Az előadás után, a nyolcadik kerületben, akár saját maguk is bejárhatják azokat a helyszíneket, amiket a darabban láthattak. 



Szereposztás: 

Szerep: Eredeti szereposztás: Jelenlegi szereposztás:

Rácz Tanár Úr: Fesztbaum Béla; Fesztbaum Béla

Boka: Wunderlich József; Wunderlich József/ Sándor Péter

Nemecsek: Vecsei H. Miklós; Dino Benjamin

Geréb: Csapó Attila; Csapó Attila

Csónakos: Király Dániel; Gyöngyösi Zoltán/ Rábaközi Gergő

Kolnay: Tóth András; Tóth András

Barabás: Zoltán Áron; Zoltán Áron

Weisz: Szántó Balázs; Szántó Balázs

Richter: Csiby Gergely; Csiby Gergely / Kurely László

Csele: Medveczky Balázs; Medveczky Balázs / Reider Péter

Leszik: Kovács Olivér; Kovács Olivér

Áts Feri: Józan László;    Józan László / Brasch Bence

Az idősebb Pásztor: Ember Márk; Ember Márk / Ertl Zsombor

A fiatalabb Pásztor: Nádas Gábor Dávid; Nádas Gábor Dávid

Szebenics: Tóth Máté; Tóth Máté

Janó, a grund őre: Gados Béla; Gados Béla / Borbiczki Ferenc


Forrás

http://www.vigszinhaz.hu/A_Pal_utcai_fiuk

2020.11.12.

https://hu.wikipedia.org/wiki/A_P%C3%A1l_utcai_fi%C3%BAk_(musical)

2020.11.12.


 Bánk bán ajánló

2020.10.

 Nemzeti drámánk, a Bánk bán


Az ősbemutató 1833. február 15-én volt, valójában 16-án lett volna, de a cenzúra közbeszólt. A darab eredeti Melindáját Katona múzsája Déryné Széppataki Róza alakította, akire a korától eltekintve tökéletesen illett a szerep. Az első Gertrudis Kántorné Engelhardt Anna volt, az első Bánk bánt pedig Bartha János formálta meg. A későbbiekben a darabot Nádasdy Ádám dolgozta át, és a mai napig folyik a vita arról, hogy melyik változatot játszák a színházakban. Napjainkban számos helyen tekinthetjük meg a darabot. Ha az eredeti hangulatot szeretnénk visszaidézni, akkor a Nemzeti Színházban tudjuk élvezni az előadást. De nem kell csüggednünk, ha elfogytak a jegyek, ugyanis a Thália Színház, illetve a Csokonai Színház is hasonló élménnyel várja az érdeklődőket.


Forrás

https://magyarnemzet.hu/kultura/1833-februar-15-bank-ban-osbemutatoja-7782965/

2020. 10. 16.

https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/ez-egy-puska-hogy-konnyebb-legyen-megerteni-az-eredetit-nadasdy-adam-modernizalta-a-bank-bant/

2020. 10. 16.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Íme, az Irodalmi Keringő