Legendás irodalmi helyszínek

Eger, Csobánc, a Gárdonyi rönkvár, és a Gárdonyi Géza Irodalmi sétány

2021.03.-04.

Eger

Megyei jogú város, amely Magyarország északi részén helyezkedik el Heves megyében. Eger is fontos irodalmi és történelmi városaink közé tartozik. Eger egy igen híres borvidék is.

Egyik legfontosabb esemény mely a mai napig is sokakat foglalkoztat: Eger ostroma. Tinódi Lantos Sebestyén krónikái által bepillantást nyerhetünk a vár ostromának időszakáról, amelyre 1552 őszén került sor. Az irodalomban még sokan megemlékeztek erről a történelmi eseményről például Petőfi Sándor az Egri harangok című és Gárdonyi Géza az Egri csillagok című művével. Gárdonyi Géza „az egri remete” egészen közelről ismerte az egri várat, mivel megvásárolt egy kis házat, amely a várra néz és ma egy emlékmúzeumként funkcionál. A sok irodalmi mű, leírás és tudósítás által bepillantást nyerhetünk nem csak a csaták borzalmaiba, de a török megszállás alatt álló Magyarország küzdelmeibe is. 

Egerhez kötődik még Madarassy Pál, aki fordításaival szerzett hírnevet, Aszalay József, aki anekdotagyűjtéséről híres, Kemenchey Jenő novella és hírlapíró, Porzsolt Kálmán szépíró, Werner Gyula regényíró és Egri György, aki a gyermekirodalomban jeleskedett.

Ha Egerben járunk, érdemes ellátogatni az Eger várába, a Szépasszonyvölgybe, a Bazilikába és a Gárdonyi Géza házából átalakított emlékmúzeumba is. 

Forrás

https://cultura.hu/kultura-plusz/kihagyhatatlan-egerben-jart-irodalom/

2021. 04. 13.

https://www.eger.hu/hu/varos/tortenelmi-nevezetessegek/epitett-orokseg

2021. 04. 13.

https://szallas.hu/programok/eger

2021. 04. 13.


Csobánc

Csobánc a Tapolcai-medence jellegzetes, koporsó alakú tanúhegyeinek egyike. Gyulakeszitől keletre és Diszel községtől délre fekszik. Lapos tetején található Csobánc várának maradványai, amely a 13. században épült, és a Gyulaffy család tulajdonát képezte. A vár komoly katonai szerepet a törökök ideje alatt kapott, amikor a győri főkapitánysághoz csatolták és végvár lett. Erről az időszakról Jankovich Ferenc: Dunántúli végeken - Hulló csillagok című könyvében olvashatunk.

A hegy tetejéről talán a legszebb Balaton-felvidéki panoráma tárul elénk. Szemünkre vehetjük innen az összes híres tanúhegyet, a kilátás a Tihanyi-félszigettől a Keszthelyi-öbölig terjed.
Amennyiben szeretnénk személyesen is megcsodálni a látványt és a várromot, fontos figyelembe venni, hogy nem egy nagyon könnyű túráról beszélünk.

Bár hosszúságra nem lehetetlen a táv, ám a 376 méteres magas hegy tetejére folyamatosan emelkedő út vezet, így nem könnyen adja magát a túrázóknak.







Forrás

https://csodalatosbalaton.hu/hirek/balaton/8-kihagyhatatlan-vartura-a-balaton-felvideken/ 

2021.04.11.

https://kirandulastippek.hu/balaton-felvidek/csobanc

2021.04.11.


A Gárdonyi Rönkvár

A Gárdonyi rönkvár az Egri vár, az Egri csillagok c. regény helyszínének kicsinyített mása, Gárdonyi Géza szülőháza mellett épült meg Agárdpusztán. A Rönkvár hozzájárulhat a hősies helytállásról való emlékezet fenntartásához hasonlóan Gárdonyi Géza regényéhez, az Egri csillagokhoz.” - írja oldalán a Gárdonyi rönkvár. Jómagam voltam már jó párszor és a mellette lévő Gárdonyi Géza múzeumba is ellátogattam. Rengeteg mindent tudtam meg, például Gárdony volt előbb, nem Gárdonyi Géza, igazi nevén Ziegler Géza. Vagy például, hogy egészen meglepő módon, a törökök egyik bestseller könyve az Egri csillagok?! Mind ezek után következik a Gárdonyi sétány, ahol az író előtt tisztelegnek mellszobrokkal és csiszolt sziklákkal, amikbe idézeteit vésték. Rengeteg mindent megtudhatunk a költőről és munkásságáról, mindenki jó szívvel ajánlom!



Gárdonyi Géza Irodalmi sétány

A sétány az említett faragott sziklácskákon és szobrokon kívül még sok más meglepetést tartogat. Több pontja is van a sétánynak, ahol táblák vannak kihelyezve, hogy elmesélhessék a helyek történeteit, amik mellett elhaladunk. Például elsőként a sírkertben újjászületett Nádasdy-obeliszkről olvashatunk, de látogatást tehetünk a híres Agárdi Pálinkafőzdében is, ami a Sándor Károly Labdarugó akadémia mellett található. Az utolsó állomás a már említett ház, Gárdonyi Géza szülőháza. Ha valaki erre jár ugorjon be Kápolnásnyékre is Vörösmarty Mihály szülőházába. 

            Ugye mennyi mindennel büszkélkedhetünk?

A Sínai hegy

2020.12.

Ahol a Tízparancsolat megérkezett…

A Sínai-félsziget Egyiptomhoz tartozik és nagyjából 61.100 négyzetkilóméter területű. A Földközi- és Vörös-tenger által közrezárt félszigetet az északi részén sivatagos síkság, délen viszont magas hegyláncok jellemzik. Ezen a vidéken található a 2285 méter magas csúcs, a Sínai-hegy, melyet Hórebnek és Mózes-hegynek is neveznek. Ez nem véletlen, ugyanis a Biblia szerint Jahve, vagyis Isten ezen a hegyen adta át Mózesnek a tízparancsolatot két kőtáblára írva. „Mózes összehívta egész Izráelt, és ezt mondta nekik: Halld meg, Izráel, azokat a rendelkezéseket és törvényeket, amelyeket ma elmondok nektek. Tanuljátok meg, tartsátok meg és teljesítsétek azokat! Az Úr, a mi Istenünk, szövetséget kötött velünk a Hóreben.” „Amikor befejezte Isten Mózessel való beszédét a Sínai-hegyen, átadta neki a bizonyság két tábláját, az Isten ujjával írt kőtáblákat."

 
Források

http://reggelidicseret.blogspot.com/2011/04/isten-altal-irt-parancsolatok.html

2020.12.12. 

https://abibliamindenkie.hu/uj/DEU/5/

2020.12.12.

https://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%ADnai-hegy

2020.12.12.

Szegvár – Grecsó Krisztián szülőhelye

2020.12.

Szegvár egy nagyközség, ami Csongrád megyében, Szentes és Mindszent között, a Tisza partján fekszik. Első okleveles említése 1332-ben Zeegh (Szeg) néven volt. Szegvár néven először 1715-ben tettek említést róla. A tatárok 1596-ban lerombolták. 1772-től a gróf Károlyi család birtokában állt, 1872-ben kapta meg a nagyközség besorolást. 1990-ben a Csongrád megyei községek közül a 2. legnépesebb volt a népszámlálási adatok alapján. Egy Szegváron tett látogatás alkalmával érdemes a helyi látványosságokat megszemlélni, mivel az egész falunak van egy sajátos varázsa: olyan, mintha visszautaznánk az időben. A Hunyadi János utcában álló Katolikus templom a 18. században épült, majd 1737-ben a Károlyi család bővítette ki templommá, 1928-ban részben leégett, de még ugyanabban az évben újjáépítették. Ugyancsak a Hunyadi János utcában áll a Falumúzeum, amelynek egy 18. században épült ház ad otthont. 1973-ban nyílt meg a helytörténeti és néprajzi kiállítás, majd 1992-ben került a Csongrád Megyei Önkormányzat fenntartása alá. A Kurcai hídfő: a falu első tanítója, Forray Máté nyugdíjba vonulása alkalmából emeltek egy Nepomuki Szent Jánost ábrázoló szobrot 1795-ben, 1992-ben restauráción esett át a szobor. A Szélmalom a Sport tér 2-es szám alatt áll, téglából épült, hiánytalan, sőt még a mai napig működőképes. Grecsó Krisztián 1976-ban született Szegváron. Neves és ismert kortárs költőnk. Szegváron járt általános iskolába, anyja még ma is ott él. Írásaiban gyakran megjelenik a családja, legfőképp nagymamája, aki nagyon hiányzik neki. Néhány műve: Vera, Tánciskola, Jelmezbál stb.

Összességében Szegvár megér egy látogatást, mivel rengeteg élményben lehet ott részünk!

Források

https://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/megyek_oroksege/Csongrad_megye/pages/CSMEE/Magyar/html/Szegvar.html

2020. 12. 09.

https://grecso.hu/bio

2020. 12. 09.

Szabadka

2020.11.

Ebben a hónapban Kosztolányi Dezső szülőhelyét, Szabadkát is megismerhetitek.

Szabadka a mai Szerbia északi részén fekszik nagyjából 10 km-re Magyarország déli határától. Megközelítve 98 ezer embernek ad otthont, ezzel a számmal pedig a Vajdaság második legnépesebb városa.

Ebben a gyönyörű városban látta meg a napvilágot 1885-ben Kosztolányi Dezső, író, költő, műfordító, kritikus, esszéista, újságíró, a Nyugat első nemzedékének kimagasló formaművésze, a XX. századi magyar széppróza és líra egyik legnagyobb alakja. A város mintájául szolgált a fiktív Sárszeg város megalkotásában, amely a Pacsirta és az Aranysárkány regényeinek cselekményi helyszíne.

Véleményem szerint a legkiemelkedőbb látványosság a szabadkai Jakab és Komor téri zsinagóga. Ez az 1902-ben épült zsidó templom szerintem mindenkit lenyűgözne. Amennyiben bárki ellátogatna erre a gyönyörű településre, semmiképp ne hagyja ki.

Forrás

http://www.subotica.rs/index/page/id/42/lg/hu/



 Kiskunfélegyháza

2020.11.

Ebben a hónapban egy Petőfihez kötődő legendás helyszínt mutatok be nektek, Kiskunfélegyházát.

Létezését előszőr 1389-ben királyi oklevél említi, Feledhaz” néven. A Duna-Tisza köze homokhátság középső részén fekszik. 1526-ban a törökök a földig rombolták. 1774-ben mezővárosi rangot kapott.

Főbb látnivalói: Hattyúház, Városháza, Szent István-templom, a Kiskun múzeum és lentebb említett emlékházak. A Kiskunfélegyházi tejtermékek országszerte híresek.

Ha kirándulni támadna kedvünk, akkor meglátogathatjuk az itt található madárrezervátumot és a Péteri halastavat. Egy könnyed délutáni sétára alkalmas az árnyas Kossuth utcai platánsor.

Kiskunfélegyháza is egy fontos irodalmi helyszínünk, mivel több híres író is élt itt. Petőfi Sándor 1823-ban Kiskőrösön született, majd 1824-ben apja kibérelte a Kiskunfélegyházi mészárszéket, és a család ide költözött. 6 éves koráig élt itt. Emlékét könyvtár, emlékház és iskola is őrzi. 

Egy másik híres írónk, Móra Ferenc is itt született 1879-ben, szegények voltak, de szülei nagy hangsúlyt fektettek a gyermekeik taníttatására. Gimnáziumot, emlékházat és művelődési központot is elneveztek róla szülővárosában. A város díszpolgára többek között: Petőfi Sándor, Jókai Mór, Móra Ferenc és Kossuth Lajos.

Források

https://kiskunfelegyhaza.hu/helytortenet/

2020. 11. 14.

https://www.arcanum.hu/hu/online-kiadvanyok/MagyarIrodalom-magyar-irodalomtortenet-1/magyar-irodalomtortenet-pinter-jeno-5116/6-a-magyar-irodalom-a-xix-szazad-masodik-harmadaban-1C05/petofi-sandor-1E30/petofi-sandor-elete-1E31/

2020. 11. 14.

http://kissnyulfekete.blogspot.com/2014/01/kiskunfelegyhaza-diszpolgarai-remenyi.html

2020. 11. 14.

http://www.rubicon.hu/magyar/oldalak/1879_julius_19_mora_ferenc_szuletese/

2020. 11. 14.

https://www.utazzitthon.hu/latnivalotipus/termeszetiertek/kiskunfelegyhaza

2020. 11. 14.


Kecskemét

2020.10.

Ebben a hónapban Kecskemét városával ismertetünk meg benneteket.

Kecskemét irodalmunk egy meghatározó színhelye, mivel itt született, élt és alkotott Katona József, a Bánk bán írója. E városban színház, iskola, emlékház és könyvtár is őrzi írónk emlékét. A Katona József Emlékház az író egykori szülőházából lett átalakítva múzeummá, ezt ma bárki megtekintheti, ezáltal úgy érezheti, részese lehet a magyar drámairodalom alakulásának. A város híres szülötte még Kodály Zoltán és Ferenczy Ida is. 

A Cifrapalota Kecskemét egyik legfontosabb látványossága. Márkus Géza tervei alapján 1902-ben épült. Az épület jelenleg otthont ad a Kecskeméti Képtárnak és 1983 óta múzeumi célokat is szolgál. A mázas homlokzatdíszeket és a tetőcserepeket a Zsolnay gyár készítette. A Forrás című szépirodalmi folyóirat 2018-as július-augusztusi száma Kecskemét városa előtt tiszteleg. 

Ebben a városban található a Magyar Honvédség egyik légi bázisa. Kecskemét fontos szerepet játszott a sorkatonaság életében, mivel ez is egyik bázisa volt a katonák kiképzésének. Gyönyörű városaink egyike, ahol eltölthetünk egy kellemes napot. Összefoglalva a település legfontosabb látnivalói: Katona József Emlékház, Cifrapalota, a Városháza és a Kecskeméti Nagytemplom.


Források

https://kecskemet.hu/turizmus/erdekessegek/kecskemet-hires-szulottei

2020. 10. 15.

http://kecskemet.varosom.hu/latnivalok/muzeum/Katona-Jozsef-Emlekhaz.html

2020. 10. 15. 

https://bacsmegye.hu/kecskemet/2018/09/szepirodalmi-folyoirat-tiszteleg-keskemet-varosa-elott

2020. 10. 15. 

https://www.orszagjaro.net/cifrapalota/

2020. 10. 15. 

http://www.mh59.hu/

2020. 10. 15. 

https://kecskemet.hu/turizmus/varosi-setak/egy-nap-kecskemeten

2020. 10. 15. 


Jéna

2020.10.

Ebben a hónapban a német romantika egyik kiemelkedő helyszínét, Jénát mutatjuk be.

Jéna egy kb. 105 000 embernek otthont adó város Németországban. A legtöbb embernek első sorban az üvegipari termékeiről lehet ismerős, de emellett még sok említésre méltó dolgot találunk ott, például a jénai egyetemet, mely 1785-1819 között érte el fénykorát. Ebben az időszakban olyan híres tudósok, költők és filozófusok tanítottak ott, mint Friedrich Schiller (akiről az egyetem végül a nevét kapta), Johann Gottlieb Fichte, Friedrich Wilhelm Joseph Schelling, valamint August Wilhelm Schlegel, Georg Wilhelm Friedrich Hegel. Az irodalom szempontjából azért fontos ez a hely, mert itt találkozott Novalis (a Heinrich von Ofterdingen írója) Schillerrel, aki tanára volt ebben az intézményben. Szintén fontos még, hogy itt zajlott le a Jénai csata 1806-ban, ahol Napóleon legyőzte a porosz hadsereget. A II. világháborúban a település bombázások áldozata lett, így a középkori városrész nagy része sajnos elpusztult. Habár az elveszett területek hiányát semmi nem pótolja, akad más látnivaló is bőven. Ott van például a gyönyörű Botanikus kert, benne Goethe emlékével, a világ első planetáriuma és a Volkshaus Jena (a Jénai népház) is. Mind remek program lehet, ha ellátogatnának ebbe a mesés  városba. 




Források

https://www.wikiwand.com/hu/J%C3%A9na

2020. 10. 15.

https://hu.topworldtraveling.com/articles/travel-guides/15-best-things-to-do-in-jena-germany.html

2020. 10. 15.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Íme, az Irodalmi Keringő