Kalandjaink Archívuma

A NINCS IDŐM OLVASNI kihívás decemberi témája

2020.12.

A decemberi kihívásban a Bibliát vettük elő, és abban is a Tízparancsolatot…

A parancsolatok újraértelmezése

Tízparancsolat a Biblia kardinális tanítása az emberi élet alapnormáiról. A Tízparancsolat azoknak a szellemi és erkölcsi parancsolatoknak az összessége, amelyeket Isten kinyilatkoztatott a zsidóság számára, a Sínai-hegyen Mózesen keresztül. A 10 parancsolatot Mózes II. könyve 20. részében találjuk meg a Bibliában, és minden bizonnyal mindenki ismeri ezeket. A 10 parancsolat az ó szövetség, az Isten és választott népe (a zsidóság) közti szövetségkötés dokumentuma. A törvény szavait Isten szóban közölte Mózessel, de a summázatát az Úr saját kezével égette   kőtáblákra, amelyeket Mózes később összetört haragjában. Másodszorra már Mózes írta le ugyanezeket a parancsolatokat egy másik kőtáblára. Az Újszövetség mindegyik parancsolat érvényességét megerősíti számunkra, kivéve a szombat szó szerinti megtartását, amit az Úr jelenlétében való megpihenésként értelmez. Az első kőtáblán szereplő négy parancsolat célja Isten és ember kapcsolatának szabályozása, védelme. A második tábla hat parancsa kifejezetten az emberi kapcsolatokról szól: a családi, közösségi és társadalmi együttélés ideális voltáról. Jézus az Őt faggató farizeusok kérdésére válaszolva így foglalta össze a Tízparancsolatot: „Szeresd az Urat, a te istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes elmédből… Szeresd felebarátodat, mint magadat.” (Máté 22,37.,39.)

Forrás

A tizparancsolat és a hegyi beszéd összevetése | http://presbiterkepzes.hu/

(2020. 12. 14. 12:23)

MÁTÉ EVANGÉLIUMA | 22. fejezet - A királyi menyegző (https://abibliamindenkie.hu/

(2020. 12. 14. 12:45)

A tízparancsolat bírálata (http://andreanum.hu/

(2020. 12. 14. 12:52 )

Tízparancsolat | Hitlexikon (https://www.hitgyulekezete.hu/)

 (2020. 12. 15. 14:15)

A NINCS IDŐM OLVASNI kihívás regénye

2020.11.


Az Ahol a folyami rákok énekelnek című regényt két csapattagunk is olvasta, a könyv fülszövege elég érdekfeszítő, sokat sejtető, ámbár nem „spoilerezi” le a teljes történetet.

Fülszöveg 

Delia Owens regénye Észak-Karolina ritkán lakott, mocsaras partvidékén játszódik az 1950-es és 60-as években. A történet főhőse a lápvidéken sorsára hagyott kislány, Kya Clark, aki az évek során elszigeteltségében önellátásra rendezkedik be, s alig érintkezik a környékbeliekkel.

Az első szerelem azonban Kya életét is felforgatja: a közeli kisvárosban élő Tate megtanítja olvasni, és ő az, akivel a lány osztozni tud a természet és a költészet szeretetében is. Ám nem Tate az egyetlen, aki érdeklődik a különleges, magának való lány iránt…

Egy rejtélyes gyilkosságot követően a helyi közösség felbolydul, és a gyanú hamarosan a mocsárban magányosan élő „Lápi Lányra” terelődik.

Az Ahol a folyami rákok énekelnek egyszerre fordulatos krimi, érzékeny fejlődésregény, valamint a vadon és az emberi lélek lenyűgöző természetrajza.

Forrás

https://moly.hu/konyvek/delia-owens-ahol-a-folyami-rakok-enekelnek


Véleményünk

Szabi véleménye a kötetről: 

Ez a könyv számomra nem volt túlzottan érdekfeszítő. Hiányoltam belőle az izgalmas fordulatokat, amelyek ha helyenként előfordultak, akkor sem nevezhetők izgalmasnak vagy éppen rendkívülinek. Ezek esetében mindig valami olyan esemény történt, amely nem a kívánt módon fokozta a történetet, egy rossz mondat, gondolat jelent meg. Ha magát a könyv szerkezetét tekintjük, és eltekintünk a tartalmától, roppant érdekesnek véltem az egyszerre két idősíkon futó cselekményt, amely valamilyen módon ki is egészítette az aktuális történéseket. De visszakanyarodva a történetre, kissé elképzelhetetlennek tűnik, amit ezzel a lánnyal tettek, és mégis megpróbált normális életet élni. Ez rengeteg erőt ad azoknak az olvasóknak, akik szeretik a romantikus és egyben küzdő szellemiségű könyveket. A legnagyobb baj ezzel az, hogy műfaji megjelölést tekintve ez egy romantikus krimi, ami a történetvezetésben sajnos mindig rosszkor változott. A legizgalmasabb nyomozást követően egy szívmelengető mondat számomra teljesen elrontotta az összképet. Összességében ezt a könyvet mindenképpen olyan embereknek tudnám ajánlani, akik szeretik a romantikus és szívmelengető alkotásokat, amelyekben nem spórolják ki az erőszakot. Akik együtt tudnak érezni egy kislány összetört álmaival, szívével. (Teszem hozzá, ez azért engem is sokszor meghatott!) Ajánlom továbbá azoknak, akik kíváncsiak, mi is történik családi erőszak címszó alatt, és érdekli őket a természet.


Viki véleménye:

Számomra ez a kötet roppant érdekesre sikeredett. Nagyon megfogott, ahogyan a cselekményszál két idősíkon futott egyszerre. Egyszer kislányként bemutatva a főszereplőnket, majd pedig érett, felnőtt nőként. A történetben helyet kapott az erőszak bemutatása, a magányé, az elszigeteltség érzése és valóságossága, egy apa feltétel nélküli szeretete a fia iránt, egy másik apa kőkemény, megtörhetetlen szíve és erőszakos jelleme, egy anyai szív, mely megszakadt, a rasszizmus, ami mai napig hatalmas százalékban játszik szerepet milliók életében, a kirekesztettség, és az, hogy iskolázottság nélkül is lehet valaki furfangos, ravasz és átkozottul veszélyes, s a testvéri hűség, hisz a testvéred minden helyzetben hazatalál, veled lesz, átsegít. Elhiszem és elismerem, ha valakinek ez nagyon sok, teljesen reális a feltételezés, miképpen lehet eltúlzott a regény az ő ízlésének. Egyszerre krimi, de tartalmaz romantikát is. Számomra szívmelengető a tény, miszerint a karakterek értékelik és megbecsülik az irodalmat, verseket írnak, vagy éppen olvasnak, játszi könnyedséggel idézve mindazt, ami szívükhöz közel áll. Gyönyörűen beszélnek a természetről – az írónő fogalmazásmódja számomra tökéletes volt, tetszett az, hogy pontosan bele tudtam képzelni magamat a láp rejtelmeibe. És hogy mitől is krimi ez a regény valójában? 

Olvass bele, hátha te is kedvet kapsz rájönni a kötet rejtelmeire!


 Ebben a hónapban több kalandunk is volt, íme: 

2020.09.-10.


2020. 09. 30.

Szövevényes utunk első állomása nem volt más, mint a Hadik Kávéház. Érkezésünkkor döbbentünk rá, hogy létszámunk túlontúl magas volt, így végül az iker részében kötöttünk ki. A Szatyorban üléseztünk, isteni ételeket és italokat fogyasztottunk, rengeteget nevettünk, de elsősorban megtanultunk egyetemi beadandót írni, helyesen hivatkozni, amit minden cikkünknél láthattok is. Maga a hely csodálatos és gyönyörű, az érzés, ami ott járt át minket, pedig elképesztően felemelő volt.


2020. 10. 14.

Csapatunk ez alkalommal a legendás lovagkorral kapcsolatban mélyítette el ismereteit. A Vajdahunyad várában található Mezőgazdasági Múzeum falai adtak keretet ezen interaktív ismeretség megkötéséhez. Mikor megérkeztünk a helyszínre, mindösszesen egy játékfüzettel indítottak minket utunkra. Akadtak kételyek, mi van, ha ’dedós’ lesz számunkra? De amint beleástuk magunkat a nyomozásba, eltűntek a kételyek, a nyomozói ösztönök pedig felerősödtek.

Ebben a szűk egy órában megismerkedtünk a lovagkori páncélzat felépítésével, tudással és tudnivalókkal bővült a repertoárunk. Elmélyítettük ismereteinket pl. ’A kerekasztal lovagjairól’. Méltó küzdelmet vívtunk 3-4 fős csoportokban egymás ellen. Az pedig, hogy ki győzött? Nem mondjuk meg, ám azt igen, hogy mindannyian nyertesként jöttünk haza!

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Íme, az Irodalmi Keringő