Egy percre megfogom, ami örök

Ebben a hónapban több neves szerzővel is közelebbi kapcsolatba kerülhettek!

2020.12.

Grecsó Krisztián

1976-ban születtet Szegváron, jelenleg Újlipótvárosban él feleségével. Az iskoláit a szegvári általános iskolában kezdte, majd a Kőrösi Csoma Sándor Főiskolán végzett tanítóként. 2001- ben magyar szakot végzett a József Attila Főiskolán. 

Újságíróként kezdte a Békés Megyei Napnál, majd a Bárka nevezetű folyóirat szerkesztője lett. Vezetőszerkesztőjévé vált a Nők Lapjának, alelnöke volt a Szépírók Társaságának. Az Élet és Irodalom prózarovatát is már 2009 óta vezeti. 

Több díjat is szerzett, mint például a Bródy Sándor-díjat, vagy a József Attila díjat. Legutóbbi díját, a Bárka-díjat 2019-ben kapta.

Forrás
https://grecso.hu/bio
(2020. 12. 15.)

Grecsó Krisztián: Az első és utolsó angyal nálunk

Kortárs írónk rövid, ám annál személyesebb novellája elsőre egyszerű kis történetnek látszik. Egy aranyos kis történet egy családról és az ő karácsonyukról. De mégsem egyszerű, átlagos történet – és nem csak a nyelvezete miatt. Ez a történet az író egyik személyes története, melyből az érzelmek is kiolvashatók. Kiolvasható a családi kötődés, a karácsony hangulata. Gyönyörűen leírja e kis család tragédiáját, de mégsem tragédiaként emlegeti, hanem egy olyan történésként, amely összehozta a családot. Hogy is mondják? Minden rosszban van valami jó? Grecsó Krisztián írásában ez pont megtalálható és olvasható.

Tökéletes egy bögre meleg tea mellé! 

A következő kötetben található: Karácsonyról álmodók, Budapest, Athenaeum Kiadó, 2016,
7-15. o.


Richard Paul Evans: A ​karácsonyi doboz

Mivel itt a december, ami azt jelenti, hogy a karácsony is napról napra egyre közelebb van, ebben a hónapban egy igazán különleges karácsonyi történetről írom a bejegyzésemet.

Richard Paul Evans 1962. október 11-én született. A leghíresebb művei A karácsonyi doboz és a Michael Vey-sorozat, de számos regénye, sorozata és gyermekkönyve jelent már meg, amelyek közül több is a karácsonyra épül.

Az amerikai író 1997 tavaszán megalapított egy szervezetet Christmas Box House International néven, ami bántalmazott, elhanyagolt, hajléktalan gyermekek/fiatalok számára nyújt segítséget.

A karácsonyi dobozt 1993-ban saját maga jelentette meg, mivel nem talált megfelelő kiadót, de miután a könyv 2. helyet szerzett a New York Times bestseller listáján, 1995-ben egy kiadónál, keménykötésben is megjelent, illetve még abba az évben televíziós filmet is forgattak belőle. Ezt követően pedig elérte az 1. helyett is NYT bestseller listáján. A történetet eredetileg a 2 lányának írta, de rövid időn belül rengeteg ember szívébe bevéste magát ez a gyönyörű, igaz történeten alapuló alkotás.

Őszintén szólva nem igazán szeretek, vagyis nem szoktam karácsonyi történeteket olvasni, de amikor megláttam a könyv borítóját, és elolvastam a fülszövegét, már akkor tudtam, hogy szeretni fogom. Tetszett az író fogalmazásmódja, sokszor olyan érzésem volt, mintha a főszereplő mesélte volna nekem az egészet. Szerintem érdemes elolvasni, egy egyszerű kis történet, de rengeteget tanultam belőle.

https://www.richardpaulevans.com/about-2/
(2020. 12. 13.)

Boldog karácsonyt mindenkinek!

Forrás

Delia Owens, a kihívás szerzője 

2020.11.


E havi cikkünkben Delia Owens amerikai kortárs írónővel ismerkedünk meg, aki Georgiában született 1949-ben. Jelenleg is Amerikában (Idahóban) él, ám a világ számos helyét bejárta már férjével, Mark Owensszel, többek között Afrikát, melyről dokumentumkönyvet írnak. Naplószerű jegyzeteikben a kutatásaikat, felfedezéseiket, útjaikat dokumentálják.  A természet megfigyelése egyébként sem áll messze az írónőtől, ugyanis eredeti foglalkozása szerint zoológus. 

Írásaiért már több díjat is kapott például a John Burroughs-díjat, illetve már a Nature-ben és az African Journal Ecologyban is publikált.

Az Ahol a folyami rákok énekelnek című könyve az első regénye, ami 1950-es és '60-as években játszódik. A történet nagyon szépen mutatja be ember és természet kapcsolatát. Nekem nagyon tetszett benne, ahogy az írónő felépítette a történetet, hogy sose tudtam mi fog következni, és szerintem a versek, amik néhol-néhol előbukkantak benne, csak még jobbá tették. A kötetet harminckilenc nyelvre fordították le, néhány hónap alatt több mint kétmillió példány kelt el belőle, illetve hosszú ideig vezette a New York Times és az Amazon sikerlistáját is.

A regényről alkotott képünket a KALANDJAINK ARCHÍVUMA rovatban találhatja a kedves olvasó.


Forrás

https://www.deliaowens.com/about-the-author

(2020.11.13)

https://www.pagony.hu/ahol-a-folyami-rakok-enekelnek

(2020.11.14)

 

Ebben a hónapban Ken Follettet mutatjuk be nektek.

2020.10.


Nem titkolt célunk, hogy ez által is tovább árnyaljuk a romantika által istenített középkorról kialakult képet.

Ken Follett, eredeti nevén Kenneth Martin Follett korunk egyik legismertebb regényírója, aki 1949-ben látta meg a napvilágot Walseben és a hetvenes évektől a mai napig aktív.

Sikeres történelmi kalandregényei és napjainkban játszódó fiktív krimijei azt eredményezték, hogy a kötetei több mint 100 millió példányban keltek el világszerte, számos díjjal kitüntették, állandó helye van a New York Times bestseller listáján és mindezek mellett több művét meg is filmesítették.

Az egyik legsikeresebb regénye a Kingsbridge-trilógia, melynek az első része A katedrális.

Ez a műve a középkorban, a XII. századi Angliában játszódik, a könyvben bemutatja, hogy hogyan éltek akkor, ott az emberek. Ami számomra a legdurvább, hogy az író úgy fogalmaz, mintha ő maga is ott lett volna, átélte volna mindezt, és ezt nagyon jól át is adja olvasóinak, már az első oldalon magával ragad a történet.

A katedrális folytatása Az idők végezetéig című könyv és a trilógia befejező része, A tűzoszlop, illetve idén (2020-ban) megjelent a Kingsbridge-trilógia előzménye, Az Egy új korszak hajnala.

A regény alapján televíziós sorozat is készült (The Pillars of the Earth címmel), melyet részben Magyarországon forgattak.

Szerintem mindenképp érdemes elolvasni a történetet, ha másért nem, legalább azért, hogy betekintést nyerhessünk a középkorba, hogy beleáshassuk magunkat a történet olykor meg-megborzongató történetébe, és hogy élvezhessük Ken Follett nagyszerű stílusát.

Olvasásra fel!


Forrás

https://www.antikvarium.hu/szerzo/ken-follett-3340

(2020. 10. 16.)


Nem mellesleg Tóth Krisztinával is megismerkedhettek.

2020.10.


Tóth Krisztina magyar költő, író, műfordító, üvegművész, a Szépírók Társaságának tagja. 1967-ben született, Budapesten él. 

Az írónő számos irodalmi díjat nyert, mint például a József Attila-díj vagy a Bertha Bulcsu-emlékdíj. Ír színpadi műveket, prózát, verset gyermekkönyveket egyaránt. Utóbbiak szokatlan témájúak, de humoros hangvételűek. Gyerekkönyvei az élettel kapcsolatos fontos témákat feszegeti, de „gyereknyelven”. Például „Anyát megoperálták” könyve a daganatos betegségekről szól, azt ismerteti gyerekekkel. Írás mellett francia költészetet fordít, és kreatív írást tanít. Alkotásait több nyelvre is fordították, mint például német, svéd és spanyol nyelvre is. Híresebb írása a Fehér Farkas, ami szintén komolyabb témával foglalkozik, kifejezetten csak felnőttek számára. A könyv többek között megmutatja a hatalmi elnyomás törésvonalait és az erőszak állomásait.


Forrás

https://hu.wikipedia.org/wiki/T%C3%B3th_Krisztina_(k%C3%B6lt%C5%91)

(2020. 10. 16.)

https://tothkrisztina.hu/

(2020. 10. 16.)


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Íme, az Irodalmi Keringő