2. Feladat
Ujvári Luca csapatáé és Pogány Loláé
Ujvári Lucáék megoldása
7.
Kisfaludy Sándor (1772.09.27.-1844.11.28.): Jóképű, daliás, a bécsi főúri táraságok szívesen látták. Az MTA tiszteleti és a Kisfaludy Társaság rendes tagja. Irodalmi munkásságának alapja a szenvedélyes szerelmi élete. Hazatérve álnéven írt, középkorúságára ünnepelt magyar költő lett. A magyar romantika előkészítője, a szerelmi líráival maradandót alkotott. A Himfy-strófát ő hozta létre. Toldy István szerint a Himfy szerelmei című dalciklusával „a magyar irodalmi ízlés jelentős fordulatát vezette be”. Jelentős érdeme volt az 1830-ban hazafiúi adakozásokból épített Balatonfüredi Színház megvalósításában.
Csokonai Vitéz Mihály: Már diákkorában megismerkedett a felvilágosodás néhány nagy alkotásával. Csapongó, szabad szelleme azonban nem fért össze az iskola katonás fegyelmével. Fegyelmezetlensége és haladó nézetei miatt egy évvel később kizárták a kollégiumból. 1790 körül diáktársaival olvasótársaságot, “önképzőkört” szervezett. 1794-ben a gimnáziumi poéta osztály vezetésével bízzák meg. Költői hangnemei különfélék: játékos, filozofikus, szabad szájú és pajzán. Az öncélú szerzésvágy helyett az élet és a szerelem élvezetére helyezi a hangsúlyt. Csokonai használja a felvilágosodás szokásos metaforáit: a sötétség az emberi tudatlanságot és romlottságot szimbolizálja. A Diétai Magyar Múzsa egyszemélyes hetilapja 11 számot élt meg, a börtönnel fenyegető kiadótól csak Széchényi Ferenc közbenjárása mentette meg. A Nyájas Múzsa című lapja pedig már csak terv maradt. Próbált felülemelkedni a sorscsapásokon, amelyekben volt része bőven: öröklött tüdőbaja súlyosbodott, a házuk leégett, és hiába jelentkezett bármilyen munkára, sikertelenül járt.
Dayka Gábor: Kazinczy a következő leírást írta: „Termete alacsony, de karcsú és a mi nagyon tünt szembe, oly erőltetés nélkül egyenes, mintha egész életét tánczmesternek kezei alatt töltötte volna. Lobogó sötétszög haja saját dísz volt alakján. Horgas, igen szép orra, a legszebb metszetű ajak, a legszelidebb domborodás nélkül lefolyó áll, hosszan elvonuló szemölde, nem épen sima, de tisztabőrű arcza, csontos, magas homloka, a legjátékosb kék szem, a leglelkesb kép festette nekem a múzsák és grátiák kedveltjét. Beszéde kevés. Szinetlen szerénység, figyelem mások iránt és annyi nyájasság, hogy első pillantással mindent elbájolt.” Csokonai Vitéz Mihály által is sokra tartott költő volt. Dayka műveit tisztelője, Kazinczy gyűjtötte össze.
Sorrend:
Csokonai Vitéz Mihály: A fogadástétel
Dayka Gábor: A hív leányka
Kisfaludy Sándor: A boldog szerelem
Megjegyzések
Megjegyzés küldése